Домашна баница със сирене с точени кори
Вече няколко пъти съм споделяла колко много обичам домашна точена със сирене и как това е едно от най-любимите ми неща за хапване. Но днес няма да ви занимавам с себе си, а ще ви покажа как да си я приготвите сами у дома и най-важното – как да си разточите корите сами. Успоредно с това ще се опитам да дам малко повече информация относно уреда, който използвам за целта.

Една от вечните дискусии покрай приготвянето на точена баница!
Дали се слага набухвател (мая/сода) или не?!
Истината е, че в зависимост от кой край на България идва рецептата, навсякъде я приготвят по различен начин. Сигурна съм, че рецептата, която имат повечето от нас, е предадена от по-възрастните жени в семейството. Аз не правя изключение и моята рецепта идва от баба Васка, която беше един от най-големите виртуози на печива, които съм виждала и познавала.
Каквато и рецепта да имате, разточването на корите е една от най-важните стъпки и може би затова е най-стряскаща.
Ако искате вкусна домашна баница с точени кори, добре е да свикнете да работите с тестото и ще се радвам, ако мога да съм ви полезна като ви покажа как аз разточвам моите кори за баница.

Сега сигурно някой ще каже “Ама каква е тази точена баница като корите се дърпат?” 🤦
Всъщност корите първо се разточват, а след това се дърпат. А дали има разлика между “дърпана” и “точена” баница. Сигурно има, но аз не съм я намерила. Може би, разликата идва от дебелината на корите… Ако търсим под вола теле, може би някога ще го намерим 😆
В модерния свят, в който живеем, вече има и няколко вида захар, но допреди 20 години беше само бялата рафинирана. Баба ми винаги говореше само и единствено за точена баница с домашни точени кори и аз просто продължавам тази “традиция”. Така че не мисля да задълбочавам темата и ако на някой му е интересно, нека потърси и да ми сподели.
Хора, ВАЖНА Е БАНИЦАТА! Това свещено печиво, което толкова много обичам ❤️
Друго нещо, което искам да покажа е как новото и модерно може да ‘върви’ ръка за ръка със старото и традиционно, и да докажа, че двете не за взаимоизключващи.
Едно време баба месеше на ръка, но едно време нямаше сегашните технологии и ‘умни’ уреди. А за мен една машина е наистина ‘умна’, ако “знае” как да ми спести време. Смятам, че времето е един от най-ценните ми ‘активи’ и поради тази причина съм много придирчива, когато става въпрос за правилното му ‘раздаване’. Така че понякога да бъдеш в тон с новите технологии И едновременно с това да спазваш традициите всъщност може да спести време и усилия.
За какво всъщност става въпрос?
В днешния “пост на прехода”, освен чудната точена баница със сирене, искам да представя и умния уред, който ми беше предоставен за ползване от BOSCH Bulgaria. Това е уникалният BOSCH OptiMUM (или MUM9)!
И още преди да си помислите, че сега ще ви убеждавам да си го купите, помислете отново!
Не искам да гледате на този пост като на агитация. От BOSCH поискаха да дам безпристрастно мнение, за да може всеки, който е решил да се сдобие с такъв тип уред, да вземе максимално информирано решение! Когато преди 7-8 години обмислях какъв миксер/кухненска машина да си закупя, такъв тип публикация щеше да ми е от голяма полза. (Ако искаш да научиш какъв уред избрах, разбери от ТОЗИ пост)

Що е то BOSCH OptiMUM и има ли то почва у нас?
Определено да! Бих казала, че това е най-професионалната машина, която съм имала възможността да използвам у дома. Трудно бих могла да събера всичко за BOSCH OptiMUM в една публикация без да дотегна на някого, но ще се опитам! На база опита ми с уреда, по-долу ще изброя предимствата и недостатъците, а след това ще дойде ред и на най-хубавото! А именно – КАК да си направиш домашна точена баница със сирене и КАК по-точно да разточиш тези кори, както баба го е правила?!
Предимства:
- Има интегриран сензор за тесто, което помага за перфектно омесване както на леки смеси, така и на тежко и твърдо тесто; Обикновено кухненският уред губи силата си с повече тесто и меси малко по-бавно. Този сензор гарантира, че инерцията на миксера се запазва, дори когато се добавят по-големи количества като 2кг. тесто (Тествано! Виж видеото). Мощността създава постоянна скорост на разбъркване;
- Включени са автоматични програми за разбиване на белтъци, сметана и месене на тесто (Тествано! Виж видеото);
- Интегриран таймер с автоматично спиране на бъркалките (Тествано! Виж видеото);
- Отброяване на времето на работа (Тествано! Виж видеото);
- Благодарение на планетарното движение тестото се омесва перфектно и не остават части по дъното на купата (Тествано! Виж видеото);
- Много висок клас уред;
- Има интегрирана кухненска везна, която работи и без купата да е поставена, т.е. може на мястото на купата да сложите ваша чиния, в която да претеглите продуктите (Тествано! Виж видеото);
- Изключително лесен за работа;
- Втора купа със същия размер, включена в комплекта;
- Голяма стъклена кана с вместимост около 1.5л и възможност за разбиване на лед (студени смеси), пасиране на пюрета, супи или други (горещи смеси);
- Много лесен за почистване;
- Частите са подходящи за измиване в съдомиялна машина;
- Капакът за купата е с достатъчно голям отвор;
- Много мощен мотор – 1500W;
- За тази мощност бих казала, че не е шумен (Тествано! Виж видеото);
- Въпреки големият размер на купата (5.5л) се справя идеално и с малки количества (Тествано! Виж видеото);
- В комплекта има три вида бъркалки – за тесто, за течни смеси и за бисквитки (Показани във видеото) ;
- Никакво затруднение при повдигане на рамото (Тествано! Виж видеото);
- Няколко комплекта допълнителни аксесоари, които могат да бъдат закупени отделно;
- Стилен дизайн;
- Автоматично прибиране на кабела;
Недостатъци:
- За моите разбирания и възможности, уредът е тежък;
- Нужно му е по-голямо пространство на плота, в сравнение с MUM5;
- Когато се постави каната, височината става голяма (около 60 см) – показала съм във видеото;
- Везната отчита малко по-бавно, отколкото би ми се искало;
- Няма несесер за прибиране на приставките, какъвто има MUM5;
- Разбира се, цената също не е за подценяване;
Демонстрация на функциите ТУК 👉
Заключението от тестването на BOSCH OptiMUM вкъщи е, че бих го препоръчала на приятел и бих го взела за себе си. Най-вероятно, когато дойде време да сменям сегашни ми MUM5, това ще бъде моят избор.

*От ляво на снимката е моят Bosch MUM5, който е на почти 8 години (личи си по изтърканата лепенка, която така и не махнах). А от дясно е Bosch OptiMUM или познат още като Bosch MUM9
ВИЖ ОЩЕ:
КАК да разточим ТЕЗИ КОРИ?! Ето и видеото!
За повече видео рецепти, надникнете ТУК

Домашна баница със сирене с точени кори
Необходими продукти
За корите:
- ~600 г. пресято пшенично брашно
- 250 мл. хладка вода
- 1/3 ч.л. сода
- 1/2 ч.л. сол
За плънката:
- ~ 150 мл. олио
- 400 г. краве сирене
- 5-6 бр. яйца
Начин на приготвяне
- Изсипвате брашното в купа и правите кладенче. Добавяте содата, солта, 1/3 от водата и започнете да разбърквате. На части добавяте останалата вода и месите, докато получите меко и гладко тесто.
- Покривате тестото с памучна кърпа и оставяте да си “почине” за 15тина минути.
- През това време в отделна купа начупвате сиренето и го обърквате с яйцата. Оставете настрана.
- Разделяте тестото на 12 равни топки, които групирате по 3, за да се получат 4 кори. (За най-лесно може да измерите цялата тежест на тестото и да разделите на 12.)
- Разделете олио на две равни части (в чашки, купички или друг съд, както ви е удобно).
Оформяне на корите:
- Разточвате първата топка на кръг с диаметър около 10см и я мажете с малко разтопено масло отгоре. Разточвате втора топка по същия начин и я слагате върху първата, отново мажете с масло отгоре. Разточете и трета топка, която обаче НЕ мажете с масло!(Така накрая ще имаме 4 кори, направени от по 3 листа.) Покривате ги с кърпа и оставяте отново за около 20тина минути да починат.
- Разточвате първата кора върху набрашнен плот* (Виж Бележка 1), а след това започвате внимателно да разтегляте** (Виж Бележка 2) от средата към края на кората, използвайки цяла длан, за да не се скъса кората.
- Посипвате кората с 1/4 от сместа със сиренето и 1/4 от останалата мазнина.
- Вдигайки единия край на кърпата, завийте на руло кората. След това внимателно пренесете в предварително намазана с малко масло тава*** (Виж Бележка 3 и 4) и я завийте на руло в центъра. Повтаряме това с останалите 3 кори.
- Печете в предварително загряна фурна (на горен и долен реотан без вентилатор) на 220С за около 40 минути до златисто.
Бележки
Не намираш рецептата, която искаш или търсиш нещо различно?
Може да използваш търсачката:
Последвай ме в Instagram 😊