Американски бейгълс
Казват, че бейгълите “пристигат” в Щатите с еврейските имигранти от Полша през 19ти век. За първи път се споменава думата “бейгъл” през 1610г. в печатни издания в Полша. Набират популярност благодарение на евреите, които по това време живеят в Долен East Side в Манхатън. Колкото до формата, наподобяваща нашите гевреци – казват, че дупката в средата е, за да могат да се изпекат по-лесно, а други твърдят, че е, за да се закачат на кука и да се продават из улиците на Манхатън. 🥯

В наши дни американските бейгълс са също толкова популярни, колкото и френските кроасани. Могат да се хапват както с крем сирене и пушена сьомга, така и с масло и конфитюр.


Американските бейгълс е една от най-търсените рецепти в сайта. Имам я публикувана през 2017, но ми се искаше да поизтупам прахта от старите снимки и да припомня рецептата.
Ако ви е интересно, може да надникнете в старата публикация, за да видите разликата в снимките ми отпреди няколко години и днес. Рецептата е същата ✌️
Това е пример защо не винаги трябва да съдим книгата по корицата или за рецептата по снимките 😊


👩🍳 Процесът по приготвяне на бейгълите се случва на два пъти:
След оформяне и втасване се варят, а след това се пекат. Може да ви се струва дълго, но повярвайте ми, няма и да разберете колко бързо ще мине времето, улисани в готвене. Поръсете с микс от семена по ваш избор преди печене или ги оставите изчистени.

Както и да си ги направите, пробвайте с крем сирене и пушена сьомга! Любимата ми комбинация!
Готовите бейгъли издържат до 3 дни в плътно затворена кутия.


💡 Едно от важните неща, които трябва да се отбележи в процеса по приготвяне, е варенето на бейгълите:
- Ако ги варите по-дълго време, има опасност да станат леко гумени отвън;
- По време на варенето, част от бактерията в тестото умира. Ако варите по-дълго време, цялата добра бактерия ще умре и те няма да се надигнат по време на печене. Затова препоръчвам да ги варите по максимум минута от всяка страна;
- Във водата се слага захар (мед или меласа), за да придаде лека сладост и гланц към външната част на бейгъла;
- Слага се още и сода за хляб, защото тя помага за формиране на текстурата на външната част на бейгълите;
В YouTube скоро ще бъде налична и видео рецепта. Оставям линк към канала ТУК.
Ако рецептата ви допада, може да ме последвате за още вкусни идеи в Instagram, Facebook и YouTube.

Американски бейгълс
Необходими продукти
- 14 г суха мая
- 20 г захар
- 300 мл топла вода
- 480 г пшенично брашно
- 2 ч.л. сол
Допълнително:
- 2 ч.л. сода за хляб
- 4 ч.л. захар
- 4-5 с.л. семена по избор
Начин на приготвяне
- В купичка смесете сухата мая, топлата вода, захарта и 2 с.л. брашно. Разбъркайте и оставете настрана.
- В дълбока купа изсипете активираната мая и започнете да прибавяте останалото брашно и солта като бъркате с накрайника за тесто. Месете, докато получите меко и еластично тесто.
- Намажете дълбока купа с мазнина и оставете тестото да втасва за около час или до удвояване на обема. Не забравяйте да покриете купата с прозрачно фолио.
- Когато тестото е удвоило обема си, премесвате отново, колкото да спадне обема.
- Претеглете си тестото* и разделете на 6 равни части.
- Всяка част оформяте на топка и подреждате в тава, за да втасат повторно за около 10 минути. Отново покрийте с прозрачно фолио.
- Направете дупка в средата на всяка топка, за да оформите бейгълите. Оставете ги да втасат отново за около 10-15 минути.
- Докато втасват, изсипете 1л вода, 4те ч.л. захар и содата за хляб в тенджера и сложете на котлона да заври. Включете фурната да загрява на 220С.
- След 10-15 мин или след като водата е завряла, внимателно сложете всеки бейгъл** да се вари от всяка страна по около минута.
- След варенето, подредете отново в тавичката, поръсете със семена и сложете да се пекат за около 20-25 минути. ***
Бележки

ВИЖТЕ ОЩЕ:
Не намираш рецептата, която искаш или търсиш нещо различно?
Може да използваш търсачката:
Последвай ме в Instagram 😊
Докато четях рецептата си припомних времето, когато бях на бригада в САЩ. Понякога наистина ми липсва американската кухня и с удоволствие бих приготвила тази рецепта, за да се пренеса там макар и мислено. Благодаря много за вкусното предложение!
Здравей, Янислав, радвам се, че съм успяла да те пренеса, макар и мислено извън пределите на България 🙂 В последната година тази ни “способност” стана много ценна 🙂
Благодаря и аз за милите думи!
Поздрави,
Елица