Cakeandpancake

by Elitsa Sarbeva

Никога не съм харесвала рибени супи заради многото зелении плуващи в супата (разбирайте девесил) и заради това, че рибата е раздробена на парченца и не мога да различа месото от малките костички. От дете не хапвам нищо, в което има едри парчета подправки и не само – от големи парчета зелени чушки, през коприва, лапад до магданоз (който изобщо пък не ям) и девесил. Явно това е останало от детството ми и въпреки че имам роднини от морския край и обожавам морската храна, с годните любовта ми към рибената супа не е станала по-голяма (или поне не беше досега). Изобщо, голям каприз съм като стане въпрос за храна. Но дойде моментът, в който да си приготвим рибена супа вкъщи. Да, моля ви, не се смейте, беше ни първата. За разлика от мен, Георги няма никакъв проблем със зелените сготвени подправки в супи и манджи. Затова той се лишава от някои селски манджи, които обича. Но такива са съвместните взаимоотношения – изградени от компромиси, нали? Надявам се, че ако го попитам, няма да измисли друго по-сериозно нещо, от което се е лишил, заради мен … 🤷 Колкото до храната – вярвам, че каквато и да е тя, трябва да ти носи удоволствие, да ти напомня за някой мил спомен с хубави хора. Както баницата и мекиците напомнят за детството – така и всяка храна трябва да носи приятни емоции и наслада. Рецептата, която ще ви предложа, е моя собствена интерпретация на рибената чорба, за която най-вероятно има повече от 50 вариации от Резово до Шабла. Затова се надявам, че днешното ми предложение ще ви пренесе в някоя прохладна лятна вечер някъде из нашето Черноморие, когато бризът ще носи аромат на море, а чайките ще пеят вечерна песен по залез.

Сгряваща Рибена Супа

Необходими продукти:

  • 1 скумрия – който и да попитате от Черноморския район, ще ви каже, че най-вкусната рибена супа става със скумрия;
  • 1 лаврак;
  • 10тина скариди – в последствие прецених, че е можело и без тях, затова оставям на вас да прецените дали ще сложите;
  • 2 картофа;
  • 2 моркова;
  • 2 малки глави лук;
  • Връзка пресен девесил;
  • 4-5 с.л. масло;
  • 1 скилидка чесън;
  • Черен пипер;
  • Сол;

Начин на приготвяне:

  1. Измивате и почиствате рибите много добре – отвътре и махате люспите. Почистете също и скаридите.
    Нарязвате рибите на големи парчета.
    *В много рецепти се казва да се прецеди бульонът, за да се съберат малките костички, но аз затова нарязах рибите на по-големи парчета и се постарах да ги почистя хубаво, така че не съм прецеждала бульона.
  2. Измивате и нарязвате на кубчета картофите и морковите.
  3. Лукът нарязвате на парчета.
  4. В голяма тенджера запържвате лука и чесъна с маслото.
  5. Тъй като нямах бульон, който да използвам, изсипах около 2л вода, посолих и оставих да заври.
  6. Когато завря, добавих парчетата риба, заедно с главите, морковите и картофите. Девесилът накъсах на големи парчета (за да мога да го махна от моята порция след това 🤭) и поръсих с черен пипер. Оставих да заври, а след това да ври, докато зеленчуците омекнат.

Сервирах веднага с лайм (защото нямах под ръка лимон 🤦) и домашен хляб 😋 Ако не ви се прави хляб, по-долу съм споделила най-прекрасната рецепта за содени питки 😋 В допълнение – ципура в бананово листо и домашна чабата.

Да ви е сладко!


ВИЖТЕ ОЩЕ:


Не намираш рецептата, която искаш или търсиш нещо различно?
Може да използваш търсачката:

Последвай ме в Instagram 😊