НАПОЛЕОНКИ
Когато търсих каква е историята на Наполеонките, с изненада открих, че той е добре познат не само у нас! Представяте ли си, че този път не ние сме открили “топлата вода”?! 🙀 Аз определено бях много озадачена 🙂 Наполеонките във всичките им разновидности са популярни както в България, така и в други Европейски страни (особено Франция).

Последно опитах унгарската му версия, докато бяхме в Будапеща. Десертът там се казва “Creme” и малко се различава от познатите ни Наполеонки у нас, но от толкова отдавна не бях опитвала нашите, че трябваше да потърся рецептите, за да ги сравня. На някои места преди да се сглоби десертът, към крема се прибавя разбита сладкарска сметана.


Моите Наполеонки са именно с такъв крем, който е микс от яйчен крем и разбита неподсладена сладкарска сметана. По мое скромно мнение сметаната стабилизира малко повече крема и вкусът става по-лек и ефирен.


Информация за рецептата и продуктите:
- Сладкарската сметана е неподсладена животинска (харесвам ТАЗИ Чешка сметана). Ако използвате растителна, обърнете внимание дали е подсладена, защото ако е, десертът ще стане изключително сладък. В този случай бих намалила захарта още.
- Захарта, която използвах, беше кафява, което промени леко цвета на крема, така че го имайте предвид, ако решите да я замените с мусковадо или друг вид захар. Използвах 100г захар, но за моите разбирания стана много сладко. Следващия път бих я намалила на 80г.
- Препоръчвам ви да сглобите Наполеонките и да ги оставите в добре затворена кутия в хладилник за поне ден, за да може бутер тестото да попие от влагата на крема и да омекне хубаво.
- Оформяне:
Най-лесният начин да оформите Наполеонките е в тава и да работите с големи листове бутер тесто. Трябват ви три еднакви по размер големи листа бутер тесто, които да се събират в голяма тава. Излишъкът от бутер тестото също изпечете, защото той ще ви трябва, за да оваляте готовите Наполеонки. По-долу в рецептата съм описала подробно процеса по оформяне. - Сплескване на долните листове бутер тесто – Да или Не?
Може да оставите бутер тестото така чаровно повдигнато, както е след изпичане. Аз го сплесках малко след печене, за да ми е по-лесно оформянето. От долната снимка се вижда, че долните два пласта бутер тесто са равни, а горният не. Въпрос на личен избор и предпочитания.
Последвай ме в Instagram.

ВИЖ ОЩЕ:

Наполеонки
Необходими продукти
За крема:
- 470 мл. прясно мляко
- 6 бр. жълтъци
- 100 г. захар
- 40 г. царевично нишесте
- 15 г. масло
- 150 мл. сладкарска сметана
- 1 с.л. екстракт от Бурбонска ванилия
Бутер тесто:
- 1 кг бутер тесто
Начин на приготвяне
Ако използвате замразено бутер тесто, оставете леко да се размрази, за да може да работите с него. Включете фурната да загрява на 200С и си пригответе голяма тава за печене.
- Разрежете бутер тестото на три еднакви листа (трябва да могат да се съберат в тавата). За моите Наполеонки използвах по 3 листа бутер тесто. В последствие разрязах на 6 порции Наполеонки. УТОЧНЕНИЕ: Най-общо казано – имате правоъгълна голяма Наполеонка, заради трите листа бутер тесто. След като се сглоби, се разрязва на 6 или повече, в зависимост колко Наполеонки искате и колко големи да станат. Аз разрязах на 6.
- Изпечете трите листа бутер тесто (по отделно) до златисто, както е описано на опаковката. Оставете ги да изстинат напълно. Не забравяйте да изпечете и остатъците/изрезки от бутер тестото.
Приготвяне на крема:
- Приготвяте крема като в дълбока купа смесите нишестето, жълтъците и 1/3 от млякото. Разбърквате с бъркалка добре.
- В касерола с дебело дъно загрявате останалото мляко със захарта и ванилията почти до кипване. Свалете от котлона и оставете за около 10 минути да изстине.
- Внимателно на тънка струя, при непрекъснато бъркане, прибавяте част (1-2 черпака) от топлото мляко при сместа с жълтъците. След това сложете обратно касеролата с млякото на котлона и отново при непрекъснато бъркане с бъркалка изсипете яйчената смес към млякото.
- Намалете силата на огъня и продължавайте да бъркате, докато ви омалеят ръцете и кремът се сгъсти. Сместа НЕ трябва да завира, защото ще загори по дъното!
- Когато кремът се сгъсти, махате от огъня и прехвърляте в друга купа, за да изстине по-бързо и да не загори по дъното, докато изстива. (Въпреки че ще го махнете от огъня, дъното на касеролата все още ще е горещо и все още има опасност да загори.). Прибавете маслото и разбъркайте с бъркалка. Покрийте плътно крема с прозрачно фолио (фолиото трябва да допира крема). Оставете да изстине напълно.
- След като яйченият крем е изстинал напълно, в друга купа разбийте сметаната до твърди връхчета и я прибавете към яйчения крем като бъркате с шпатула.
Сглобяване:
- На дъното на тавичка поставете първия лист бутер тесто. Излейте 1/2 от сместа и разпределете равномерно. Отгоре покрийте с втория лист бутер тесто и залейте с втората половинка от крема.
- Нарежете третият лист бутер тесто на квадрати/правоъгълници или друга форма, която искате. Това ще е формата на вашите Наполеонки. *Това се прави с цел по-лесно разрязване и изваждане от тавата след като са престояли в хладилник.
- Подредете парчетата бутер тесто върху крема. Приберете в хладилник за една нощ, за да стегне. Преди сервиране разрежете с остър нож Наполеонките, следвайки формата на най-горния изрязан лист.
Какво да правите с изрезките от бутер тесто, което изпекохме?
- Сложете ги в блендер и ги направете на трохи. След като разрежете Наполеонките, покрийте страните с бутер трохите, за да изглеждат по-красиво и автентично.
Не намираш рецептата, която искаш или търсиш нещо различно?
Може да използваш търсачката:
Последвай ме в Instagram 😊
Произходът на много ястия е доста трудна задача. Толкова са преплетени кухните по света, което е свързано с историческите факти, че е трудно да откриеш кой и къде е измислил нещо. Любопитна съм обаче защо са наречени така тези наполеонки? :). Поздрави, Ели!
Произходът на сладкишът Наполеон не е доказан, но оригиналният сладкиш се казва Милфьой или Mille-feuille на фрески, за това по принцип се смята , че произходът е френски. В превод означава “хиляди листа”, визирайки многопластовото тесто, от което се прави. Има доста информация в гугъл за различните му варианти, но аз лично намирам показаната рецепта за отлична. Благодаря за споделянето!
Радвам се, че ви допада 🙂 Благодаря за споделената информация 🙂
Кате, не съм се замисляла наистина откъде идва името “наполеонка”, но ще потърся да видя какво ще излезе :))
Прегръдки! 🙂
Привет, какво бутер тесто използвате?
Привет, Велина, използвах готово замразено бутер тесто 1кг.